Siedziba i dodatkowe usługi
Głównym założeniem wirtualnego biura jest udostępnienie jego adresu do rejestracji firmy oraz obsługa korespondencji firmowej przez jego pracowników. Tym samym miejsce to widnieje jako adres naszej siedziby, a oprócz tego możemy się pozbyć także uciążliwego często obowiązku porządkowania przesyłek do firmy. Koncepcja ta staje się na tyle popularna, że coraz częściej usługi poszerzane są także o kwestie księgowe czy nawet prawne.
Dość często na miejscu znajdują się także sale konferencyjne, które można wynająć, jeżeli chcielibyśmy umówić się na spotkanie pod adresem formalnie widniejącym jako siedziba naszej firmy. W praktyce często nie zachodzi nawet potrzeba by się tam pojawiać. Dla wielu przedsiębiorców istotne są nie tyle usługi poboczne co prestiż związany z samym adresem - wirtualne biura powstają przeważnie w centrach dużych miast, zatem automatycznie wzrasta renoma naszej firmy w oczach klientów i współpracowników.
Dla kogo?
Wspomniany aspekt podnoszenia prestiżu firmy dotyczy często przedsiębiorców poszerzających swoją ofertę lub na przykład oferujących swoje produkty czy usługi w okolicach dużego miasta, więc rejestracja pod innym adresem czyni przedsiębiorstwo bardziej atrakcyjnym w kontekście ważniejszych kontrahentów. Osoby wynajmujące mieszkania mogą także nie uzyskać zgody właściciela na rejestrację firmy pod danym adresem, co często spotyka ludzi w dużych miastach - jeśli przydarzy Ci się coś takiego na przykład w Poznaniu, to po prostu odnajdujesz wirtualne biuro w Poznaniu i można zażegnać ten problem. Dodatkowe korzyści z takiego rozwiązania płyną dla niewielkich przedsiębiorców lub osób wykonujących pracę zdalną. W takim przypadku nie poniesiemy dużych kosztów wynajmu biura, lecz ograniczając te wydatki możemy się zdecydować na wirtualne biuro, które przy okazji odciąży nas jeszcze z niektórych problematycznych aspektów działalności.