Sposoby na obniżenie kosztów prowadzenia firmy

29.11.2021

Zapewne większość przedsiębiorców boryka się z problemem rosnących niepostrzeżenie kosztów, które obniżają nasze zyski i utrudniają funkcjonowanie na rynku. Gdzie można poszukać oszczędności bez uszczerbków na samym funkcjonowaniu firmy?

Outsourcing

Zatrudnianie specjalistów w danych dziedzinach bardzo obciąża budżet firmy, a niestety z wieloma obowiązkami przedsiębiorcy nie poradzą sobie sami z powodu braku czasu lub po prostu wiedzy w danym temacie. Nie trzeba jednak koniecznie szukać pracownika, który zajmie się danymi obowiązkami, bowiem coraz większą popularnością cieszy się tzw. outsourcing, a więc zlecanie firmowych obowiązków podmiotom zewnętrznym. Nie jest to tak kosztowne jak opłacanie dodatkowego etatu, a sama jakość usług będzie często nawet lepsza. W ten sposób często zleca się obsługę księgowości czy też na przykład systemów IT.

Oszczędzanie na podróżach służbowych

Są to duże wydatki, które jak się okazuje nie zawsze są potrzebne. Oczywiście zdarzają się niezwykle ważne spotkania na które trzeba się udać osobiście, lecz większość rozmów biznesowych można załatwić w prosty sposób, nie ruszając się z miejsca. W dobie internetu dobrym rozwiązaniem są wideokonferencje, podczas których można się połączyć z klientami czy kontrahentami w dowolnym miejscu na świecie. Jeżeli zatem nie są to negocjacje szczególnie ważnej umowy czy transakcji - lepiej zastąpić taką podróż służbową poprzez zdalną rozmowę.

Siedziba firmy

Wielu przedsiębiorców ma z tym duży problem, bowiem poważna firma powinna mieć oczywiście swoją siedzibę, lecz wynajem biura to spore obciążenie, a nie zawsze potrzebna jest nam taka dodatkowa przestrzeń. Nowatorskim rozwiązaniem są wirtualne biura, które oferują szereg usług, w tym między innymi wirtualny adres, pod którym zarejestrowana jest nasza firma. W praktyce w takim miejscu rejestruje się wielu przedsiębiorców i często są tam sale konferencyjne czy pomieszczenia z których można skorzystać w razie potrzeby. Jednocześnie można liczyć na prestiżowy adres przy naszej siedzibie, bez konieczności dużych wydatków na wynajem. Wirtualne biura często oferują przy okazji dodatkowe usługi, takie jak chociażby obsługa korespondencji.

Poznań,
ul. Strzelecka 29a/39
Znajdziesz nas na Facebooku
Znajdziesz nas na Facebooku
REALIZACJA NICEIT